Μια όμορφη χριστουγενιάτικη γιορτή παρουσίασαν τα παιδιά του Κατηχητικού Σχολείου Αγίου Νίκωνος Σπάρτης στην αίθουσα του ενοριακού κέντρου .
Με την καθοδήγηση και προεργασία των Κατηχητών τους απέδωσαν επίκαιρους βυζαντινούς ύμνους, χριστουγενιάτικα τραγούδια και κάλαντα και μικρό θεατρικό δρώμενο.
Την παρουσίαση της εορτής έκανε η κατηχήτρια – πρεσβυτέρα Μέλπω Γκιουλή, την ευθύνη του θεατρικού είχε ο κατηχητής Αριστίδης Σεϊμανίδης και των βυζαντινών ύμνων ο διάκονος Κωνσταντίνος Σκάλτσας.
Πολύτιμη ήταν και η βοήθεια των κατηχητών Δημητρίου Αλατσά και Νικήτα Δημήτρουλα και της πρεσβυτέρας Κανέλλας Σπηλιώτη.
Την γιορτή που καταχειροκρότησαν με ενθουσιασμό οι γονείς και οι παρευρισκόμενοι, έκλεισε με την σύντομη ομιλία του ο Εφημέριος του Ναού π. Αθανάσιος Σπηλιώτης, ο οποίος αφού ευχαρίστησε τους κατηχητές, τα παιδιά, αλλά και τους γονείς τους που τα εμπιστεύονται στην αγκαλιά της Εκκλησίας μας, ευχήθηκε καλές γιορτές και καλή χρονιά.
Φωτογραφίες
Σταύρος Κόντος